POLONISTYCZNE SPOTKANIA NA DALEKIM WSCHODZIE

W dniach 30.10.-3.11.2018 odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja w ramach Spotkań Polonistyk Trzech Krajów, w której od samego początku uczestniczą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem gospodarzem konferencji będzie Uniwersytet Studiów Międzynarodowych Hankuk (Hankuk University of Foreign Studies) w Seulu w Korei Południowej. Uniwersytet Śląski będą reprezentować: prof. dr hab. Jolanta Tambor z Instytutu Języka Polskiego, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch również z Instytutu Języka Polskiego, prodziekan Wydziału Filologicznego, dr Jagna Malejka reprezentująca Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ oraz Paulina Tabor, dyrektor Centrum Studiów Polskich na Northeastern University w Shenyang w Chinach, która jako lektorka na NEU została oddelegowana z UŚ.

Międzynarodowe konferencje „Spotkania Polonistyk Trzech Krajów: Chiny, Korea, Japonia” odbywają się cyklicznie co dwa lata naprzemiennie w krajach wymienionych w nazwie (2008 – Tokio, 2010 – Pekin, 2012 – Seul, 2014 – Tokio, 2016 – Kanton i teraz 2018 – Seul). Idea tych spotkań narodziła się podczas spotkania dalekowschodnich polonistów w Seulu w roku 2006. Od tamtej pory grono stałych uczestników SPTK znacznie się powiększyło. W konferencji biorą nadal udział przede wszystkim poloniści z tychże państw – zarówno osoby pochodzące z wymienionych krajów, jak i profesorowie wizytujący i lektorzy z Polski, którzy obecnie pracują na Dalekim Wschodzie. Dlatego też delegacja Uniwersytetu Śląskiego będzie dodatkowo wzmocniona przez lektorkę z NEU, która ukończyła na UŚ język angielski z programem tłumaczeniowym chińskim i stale współpracuje ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej. Do udziału w konferencji są zapraszani regularnie wykładowcy z Polski, którzy w przeszłości pracowali na dalekowschodnich uniwersytetach oraz ci, którzy bywali tam z wykładami gościnnymi i przyjmowali polonistów z Chin, Japonii i Korei Południowej w Polsce. To pracownicy naukowo-dydaktyczni z UŚ, UJ, UAM, UMCS, KUL, UW i wielu innych. SPTK jest również odwiedzane przez polskich dyplomatów z krajów Dalekiego Wschodu i przedstawicieli jednostek resortowych – w tym roku będzie to szefowa Pionu Języka Polskiego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Na konferencjach spotykają się poloniści dalekowschodni – wykładowcy, profesorowie, szefowie tamtejszych polonistyk, wybitni tłumacze literatury polskiej na języki chiński, koreański i japoński, lektorzy uczący języka polskiego na Dalekim Wschodzie i poloniści z Polski zauroczeni Dalekim Wschodem, którzy kiedyś swoje losy choć na chwilę związali z tamtymi krajami i których dalekowschodnie fascynacje trwają. Takie zainteresowania budują niezwykle ciekawe przestrzenie tytułowych spotkań.